Biely kôň docválal, preteky žijú ďalej

Autor: Igor Plávka | 29.5.2013 o 12:31 | (upravené 29.5.2013 o 13:07) Karma článku: 6,88 | Prečítané:  2097x

Pred rokom zomrel Caballo Blanco (po španielsky Biely kôň). Caballo bol boxer, ktorý sa však nestal slávnym vďaka boxu. Založil jedny z najťažších pretekov v behu na svete. Beží sa 50 míľ, teda 80 kilometrov v extrémnom suchu a teplotách prekračujúcich 40 stupňov.

Dnes je na počesť Caballa Blanca nazvaný ultramaratón na Morave - na cca 180 kilometrov. Uskutoční sa za 32 dní. Práve Čech (Daniel Orálek) preteky v mexických kaňonoch dokončil na druhom mieste a porazil jedného z najväčších favoritov, dvojnásobného víťaza New Yorského maratónu Germana Silvu. To bolo vlani. Mesiac na to Caballo zomrel.

Dokument, ktorý vznikol na pretekoch v roku 2012, mesiac pred Caballovou smrťou.

Video preteky 2012

Kto boli indiáni Tarahumarovia? Odkiaľ sa vzali? Prečo sa v ich vlasti koná najťažší bežecký pretek na svete? A prečo sa stalo behanie moderným fenoménom posledných rokov? Na podobné otázky Vám zodpovie kniha Stvorení pre beh (Tatran 2012), ktorá sa stala svetovým bestsellerom a v ktorej skutočnom príbehu hrá hlavnú úlohu Caballo Blanco.

Kniha rozpráva príbeh chudobných Indiánov schovaných v Medených kaňonoch. Ich životom je beh. Dokážu uštvať zver, prebehnúť stovky kilometrov.

Jedného dňa túto dosiaľ nepoznanú vlastnosť objaví šikovný Američan a chce ju speňažiť. Tarahumarov pozve na 100 míľový bežecký pretek v Leadville.

Tarahumarovia zvíťazia v traťovom rekorde vo svojich sandáloch, ktoré si zbúchali na miestnom smetisku. Na pretekoch spoznajú Caballa Blanca. Ten sa na nich prilepí, pretože chce objaviť a pochopiť ich tajomstvo.

Akokoľvek spletitá je cesta k nemu, nakoniec sa splní Caballov životný sen - usporiadať preteky v domovine Tarahumarov, kde sa na štartovú líniu postavia s týmito svojskými indiánmi najlepší bežci sveta. Životný sen sa mu splnil a zápis jeho podoby je opísaný v spomenutej knžke „Stvorení pre beh".

Preteky sa konajú každoročne a až do roku 2012 aj s Caballovou účasťou. Začiatkom marca tohto roku to bolo prvý krát bez neho. Biely kôň docválal, preteky žijú ďalej.

Pohľad na štart pretekov.

Pohľad na štart pretekov. Väčšine Indiánov bežecká obuv nič nehovorí. Najlepších svetových bežcov predbehnú v sandáloch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?